Apvienotā sabiedriskā medija valdes konkursu varētu izsludināt augustā
Apvienotā sabiedriskā medija valdes konkursu varētu izsludināt augustā, lai no 2024. gada 1. janvāra apvienotais sabiedriskais medijs varētu strādāt. Tas izriet no Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (SEPLP) priekšsēdētāja Jāņa Sikšņa sacītā Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā".
ĪSUMĀ:
Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputāti trešdien viesojās Latvijas Radio telpās.
Vizītes mērķis bija iepazīties ar infrastruktūras nepilnībām un kritisko telpu stāvokli.
Deputāti arī turpināja diskutēt par nākamgad paredzēto sabiedrisko mediju apvienošanu.
Paredzēts, ka konkurss uz darbu valdē sāksies augustā un noslēgsies novembrī.
Lai gan process ir ievērojami iekavējies, SEPLP cer, ka apvienošanu var pagūt iepriekš noteiktajā laikā.
Mediju ieskatā, saistībā ar apvienošanos viens no svarīgākajiem tematiem ir finansējums.
Lai iepazītos ar infrastruktūras nepilnībām un kritisko telpu stāvokli un lai turpinātu diskutēt par nākamgad paredzēto sabiedrisko mediju apvienošanu, Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputāti trešdien viesojās Latvijas Radio telpās. Tieši tur pēc tam notika arī komisijas sēde, kurā deputāti ar dažādu atbildīgo iestāžu un Kultūras ministrijas pārstāvjiem turpināja darbu pie vajadzīgā regulējuma Latvijas Televīzijas un Radio apvienošanai.
Deputāti pārrunāja finansējuma problēmas, kā arī ievērojamās atalgojuma atšķirības par vienu un to pašu darbu abos sabiedriskajos medijos, kas jāsāk risināt jau tagad.
Pēc sēdes raidījumā "Krustpunktā" komisijas vadītāja Ieva Brante sacīja: «Šodien mums bija skaista prezentācija Latvijas Radio, un vienā no slaidiem bija komentārs; es uzdevu jautājumu, kā tas ir vēsturiski izveidojies, ka Latvijas Radio budžetā ir viena trešdaļa un Latvijas Televīzijas budžetā ir divas trešdaļas. Es tiešām dziļi saprotu jūsu satraukumu un bažas. Komisija strādā, lai apvienošanās būtu kvalitatīva.»
Savukārt komisijas sēdē Brante sacīja: «Mediju apvienošanā ir jāpagūst šobrīd saprast, kā mēs varam izdarīt juridisko darbu korekti un pareizi. Ir jāsaprot no, kurienes tiks ņemti līdzekļi, jo tiek sākotnēji budžetā nav paredzēti.»
Savukārt SEPLP priekšsēdētājs Jānis Siksnis uzsvēra, ka šie un citi apvienošanās reformu jautājumi būs prioritāri jāskata jaunajai apvienotā medija valdei. Pēc Sikšņa teiktā, konkurss uz darbu valdē sāksies augustā, tam ir jānoslēdzas novembrī, lai no nākamā gada 1. janvāra apvienotais sabiedriskais medijs varētu strādāt.
Lai gan process ir ievērojami iekavējies, Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio kapitāldaļu turētājs SEPLP joprojām cer, ka sabiedrisko mediju apvienošanu var pagūt iepriekš noteiktajā laikā.
Par to, ka sabiedriskos medijus apvienos no 2024. gada, šobrīd panākta konceptuāla vienošanās minētajā komisijā. Pašlaik paredzēts – galīgā vienošanās tiks panākta līdz aprīlim, lai medijiem būtu pietiekami daudz laika apvienot grāmatvedības, lietvedības, kā arī veikt vēl virkni citu darbu. Jāpiemin gan, ka šajā jautājumā vēl ir daudz neatrisinātā – nav vēl pilnīgas skaidrības par mediju finansēšanu, kā arī atrašanās vietu ilgtermiņā.
SEPLP vadītājs Siksnis norādīja: «Mums ir nedaudz saspiedies diskusiju periods, mums izkrita vesels gads. Bet nekas nav mainījies attiecībā uz to, ka ir deviņi mēneši, kuru laikā ir jāapvieno grāmatvedības, lietvedības sistēmas jāapvieno, jāizdara vēl virkne lietu saistībā ar mantu izvērtēšanu.»
Mediju ieskatā, saistībā ar apvienošanos viens no svarīgākajiem tematiem ir finansējums.
Latvijas Radio valdes priekšsēdētāja Una Klapkalne atzīmēja: «Neapšaubāmi tas, kādēļ radio faktiski ir piekritis uz šo te apvienošanās procesu, lielā mērā ir saistīts ar šo te finansēšanas modeli. Finansēšanas modelī un arī apvienošanas modelī diezgan skaidri ir pateikts, ka ir svarīgi, lai sabiedriskie mediji būtu adekvāti finansēti.»
KONTEKSTS:
SEPLP 2021. gada februārī aicināja apvienot Latvijas Radio un Latvijas Televīziju 2024. gadā un mediju budžetu piesaistīt konkrētu nodokļu ieņēmumiem. Koncepcijas par sabiedrisko mediju apvienošanu un par finansēšanas modeli Saeimā iesniegtas atkārtoti novembrī.
Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijā lemts virzīt tālāk ieceri par Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu un vienota sabiedriskā medija finansēšanas modeļa maiņu. Līdz gada beigām plānots ievēlēt apvienotā medija valdi, lai juridiskā abu mediju apvienošanās varētu notikt jau nākamā gada sākumā.
Apvienojot sabiedriskos medijus, plānots, ka saglabāsies trīs platformas – Latvijas Radio, LTV un interneta vietne LSM.lv. Arī ziņu dienestu apvienošana nav paredzēta, lai neradītu draudus satura daudzveidībai.