Free FM banner
April 12 2024
Saules Aktivitāte
Saules Aktivitāte
Draugi
People.lv Near-Space Program
Latvijas radiostaciju ceļvedis
Legacy SAT - Ieskats satelītu televizijas vēsturē
IBM Kolekcija - Projekts kurā tiek tīrīta un restaurēta IBM ražotāja tehnika.
Aktuāls Jautājums
Kuram būtu jāuzvar 100.0 Mhz apraides konkursā Rīgā?

All Media Latvia

Radio SWH

Radio Duo

Radio TEV

Radio Skonto

EHR

Cits

Šodienas jubilāri:
Šodien nav jubilāru
Čats
You must login to post a message.

27/11/2023 02:08
Paldies.

26/11/2023 20:38
Prozīt Princ. Cool

10/05/2023 23:09
Yahoo Hip Hip , Urā!

05/03/2023 03:02
Pateicos! Galvenais, ka nozarē viss joprojām notiek. Tie, kam jābūt īstajos brīžos pie uztvērējiem, tur arī ir! 73!

04/03/2023 23:53
Turpinot tradīciju, Roland sumināts. 73

28/11/2022 11:07
Paldies 73

27/11/2022 01:01
Normāls čatiņš... Normund, apsveicu un 73!

05/03/2021 00:39
Paldies! Lieliska DX dāvana 50. dzimšanas dienā bija aizpagājušās nakts profilakse Zaķusalā! 73!

04/03/2021 20:19
Roland, Sumināts! Lai intresanti DX!

27/11/2020 13:57
Paldies, Roland!

LVRTC: Ciparu radio apraides testi bija jāturpina.

Ziņas

Digitālās skaņas apraides tehnoloģijas (DAB+) jeb ciparu radio apraides testi Latvijā bija jāturpina, uzsvēra Latvijas Valsts radio un televīzijas centra (LVRTC) valdes priekšsēdētājs Jānis Bokta.

LVRTC 2016.gada beigās sāka ciparu radio testēšanu Latvijā, un testēšana Rīgas reģionā ilga vienu gadu. Taču pagājušā gada 1.decembrī Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļi padome (NEPLP) pieņēma lēmumu pārtraukt ciparu radio apraides testus un neatbalstīt tā ieviešanu Latvijā, kā vienu no šāda lēmuma iemesliem minot augstās DAB+ ieviešanas izmaksas. Vienlaikus LVRTC savos secinājumos pēc testiem bija norādījis, ka aprēķinātās izmaksas par ciparu apraides nodrošināšanu, salīdzinot ar analogo apraidi, ir vairākkārt zemākas.

LVRTC valdes priekšsēdētājs arī uzskata, ka ciparu radio apraides testi bija jāturpina. «Ciparu apraides nodrošināšana pirmajā gadā testa režīmā LVRTC izmaksāja 100 tūkstošu eiro apmērā, bet, ja šogad tas tiktu turpināts, izmaksas būtu jau krietni zemākas - nedaudz virs 20 tūkstošiem eiro. Bet tas ir viens tīkls, raidot no Rīgas, tas nav nacionāls tīkls. Tādēļ par to, «ir vai nav dārgi», vēl varētu diskutēt. Mums šķita, ka testu vajadzēja turpināt un tam rast līdzekļus,» sacīja Bokta.

Tāpat viņš uzsvēra, ka jebkuras jaunas tehnoloģiskās platformas ieviešana nozīmē izmaksas. «Protams, izveidot jaunu tehnoloģisko platformu - tas maksā, investīcijas kopumā ir pietiekami lielas, taču tās atšķiras no daudz dažādiem faktoriem. Piemēram, ir jāsaprot, vai to ievieš visā teritorijā uzreiz vai pa daļām, cik ilgi notiek paralēlā apraide, cik un kāds saturs tur tiks pārraidīts u.tml. Esam rēķinājuši, ka izmaksas vienas programmas apraidei ciparu radio platformā izmaksā pat vairākas reizes mazāk nekā analogajā apraidē, taču šim apgalvojumam ir arī citi aspekti,» norādīja LVRTC vadītājs.

Sarežģījumi rodas saistībā ar to, ka vienā dienā uz jauno tehnoloģiju pāriet nevar un ir nepieciešams pārejas periods, kura laikā jānodrošina gan jaunās, gan vecās tehnoloģijas darbība, kas attiecīgi izmaksu ziņā ir dārgāk. Savukārt iedzīvotājiem sarežģījumi būtu saistīti ar gala iekārtām, jo absolūtais vairums pašreiz lietošanā esošo radio uztveršanas iekārtu šo standartu neatpazīst. «Tas nozīmē, ka būtu jāiegādājas jaunas iekārtas,» atzina Bokta.

Vienlaikus viņš atzīmēja, ka LVRTC operē ar daudzām tehnoloģiskajām platformām, bet radio no tām ir palikusi vienīgā analogā. «Pārējās ir, tā teikt, ciparizētas. Mums ir dabiska vilkme iet uz priekšu arī radio jomā. Radio vienā vai otrā izpratnē klausās ikviens - mašīnā, darbā, mājās, veikalos utt. Domāju, ka vienalga pienāks brīdis, kad par to būs jādomā,» uzsvēra LVRTC valdes priekšsēdētājs.

Tāpat viņš norādīja, ka analogajā radio apraidē katrai programmai ir savs tīkls, bet ciparu radio gadījumā vairākus desmitus programmu var pārraidīt vienā tīklā. «Tas [analogā radio gadījumā] nozīmē, ja Latvijas Radio ir sešas programmas, tad katrai programmai ir sava uztveršanas zona. No klienta jeb radio klausītāja viedokļa sanāk, ka vienā vietā programmu var dzirdēt, bet citā - nevar. Tā tas ir visā Latvijā. Savukārt ciparu apraide nodrošina to, ka vienā tīklā varat pārraidīt vairākus desmitus radio programmu. Tas nozīmē, ka, pirmkārt, ir ērti saprast un pārvaldīt pakalpojumu, jo, ja dzirdat vienu programmu, tad dzirdat arī pārējās,» skaidroja LVRTC vadītājs.

Bokta arī pieļāva, ka saistībā ar bažām par konkurences pieaugumu tās radio stacijas, kuru auditorijas un līdz ar to reklāmas ieņēmumi ir mazi, varētu būt negatīvi noskaņotas pret ciparu radio ieviešanu. «Jāsaprot, ka Latvijā ir maz iedzīvotāju un mazs reklāmas tirgus, no kā galu galā tiek finansētas radiostacijas - vismaz privātās radio stacijas. No otras puses, Latvijā uz vienu iedzīvotāju ir pietiekami liels radio programmu skaits. Tāpēc ļoti daudz radio programmu ir uz izdzīvošanas sliekšņa, jo nevar piesaistīt reklāmas līdzekļus mazās auditorijas dēļ. Ienākot tirgū ar jaunu platformu, teorētiski tirgus kļūtu vēl lielāks, un līdz ar to daļai radies eksistenciāls vai bailīgs jautājums, vai būs vēl lielāka konkurence. Vienmēr ir tā, ka jaunos apstākļos kādam veicas labāk, bet kāds nespēj izdzīvot. Mums šķiet, ka šis nevarētu būt arguments, lai stagnētu tehnoloģijas. Tirgu, tostarp radio programmu skaitu, nekur neregulē ar platformu - arī Latvijā to nevajadzētu darīt. To var un vajag darīt jomas regulatoram. Domāju, ka NEPLP arī varētu tikt galā ar šādu uzdevumu - noteikt un regulēt satura apjomu un kvalitāti,» klāstīja LVRTC valdes priekšsēdētājs.

Tāpat viņš atzina, ja tirgus būtu lielāks, nemaz nebūtu diskusiju, vai ciparu radio ir jāievieš. «Kopumā jāsaka, ka arī šajā kontekstā atgriežamies pie jautājuma par tirgus izmēru - ja mums būtu par miljonu iedzīvotāju vairāk, situācija būtu citādāka. Nerunātu par to, vajag vai nevajag ciparu radio, bet diskutētu par jautājumu - cik ciparu radio tīklus mums vajag,» uzsvēra LVRTC vadītājs.

Iepriekš LVRTC pārstāvji sacīja, ka ciparu radio apraides tīkla izbūve Latvijā varētu izmaksāt 8,6 miljonus eiro.

Kā ziņots, NEPLP 1.decembrī lēma pārtraukt DAB+ apraides testus Latvijā un neatbalstīt DAB+ ieviešanu Latvijā. Lēmums pārtraukt apraides testus pieņemts, NEPLP sēdes laikā izvērtējot ciparu skaņas zemes apraides DAB+ standartā veiktos testa rezultātus. Tests veikts kopš 2016.gada novembra Latvijas Radio apraidē Rīgas reģionā, ko īstenoja LVRTC.

Vienlaikus padome lēma neatbalstīt ciparu skaņas zemes apraides DAB+ standartā ieviešanu Latvijā līdz 2022.gada 31.decembrim, ņemot vērā vairākus aspektus, tostarp konkrētā apraides standarta efektivitāti ilgtermiņā, sabiedrības ieguvumus iepretī minētā standarta ieviešanas izmaksām, kā arī potenciālo ietekmi uz Latvijas raidorganizācijām un reklāmas tirgu.

Sabiedrībai ciparu radio ieviešana nozīmētu gan labāku skaņas kvalitāti, gan kvalitatīvāku radio programmu uztveramību visā Latvijā. Savukārt raidorganizāciju ieguvums, pārejot uz ciparu skaņas apraidi, būtu būtiski zemākas programmas izplatīšanas izmaksas, jo analogajā apraidē, kāda Latvijā ir pašlaik, vienā tīklā var izplatīt tikai vienu programmu, savukārt digitālajā apraidē - līdz 18 programmām.

Ciparu radio apraides testēšanas izmaksas sedza LVRTC.

Avots: www.tvnet.lv
Aplūkot arhīvā:
Komentāri
princ_fm #1 princ_fm
24/02/2018 12:06:16
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=FSCKUby57zY[/youtube] Poļiem gan neliekas kad DAB+ ir kas nederīgs
Pievienot komentāru
Vajadzēs gan ielogoties lai komentētu.
Vērtējums
Rating is available to Members only.
Please Login or Register to vote.

Nav neviens izteicis vērtējumu.
Jaunākie komentāri
· On 11 February 2016,...
· Es arī pabrīnijos ...
· Bites internets gan ...
· I've dabbled in HD R...
· [url]https://www.fre...
· [url]https://www.fre...
· [url]https://www.fre...
· Žēl, protams, ka M...
· To padomes darbības...
· Bite jau pagaišgad ...
Meklētājs
Ko meklēsi:
©
Lietotāji Onlainā
· Viesi Onlainā: 11

· Lietotāji Onlainā: 0

· Kopā reģistrējušies: 318
· Jaunākais lietotājs: Misters88
Ielogoties
Lietotājs

ParoleNeesi vel lietotājs?
Spied šeit lai reģistrētos.

Aizmirsi paroli?
Pieprasi jaunu šeit.
Jaunākie Foto Komentāri
Bullet icon Nav ne jausmas. Varēt...
Bullet icon HF dipoliņš arī uzk...
Bullet icon Pateicos, Vladimir! 73!
Bullet icon Maksimālais starojums...
Bullet icon Sirsnīgs paldies! Var...
Jaunākās bildes
Civilās aviācijas bāka - Horvātijā
Civilās aviācijas ...

Civilās aviācijas bāka - Horvātijā
Civilās aviācijas ...

Civilās aviācijas bāka - Horvātijā
Civilās aviācijas ...

HAM 6M Tenerife
HAM 6M Tenerife

Saules mikro elektrostacija
Saules mikro elektro...

Saules mikro elektrostacija
Saules mikro elektro...

Saules mikro elektrostacija
Saules mikro elektro...

Saules mikro elektrostacija
Saules mikro elektro...

Saules mikro elektrostacija
Saules mikro elektro...

Saules mikro elektrostacija
Saules mikro elektro...

Statistika
Links uz mūsu baneri
HTML kods uz freefm.lv mājas lapu.

Free FM