Free FM banner
April 13 2024
Saules Aktivitāte
Saules Aktivitāte
Draugi
People.lv Near-Space Program
Latvijas radiostaciju ceļvedis
Legacy SAT - Ieskats satelītu televizijas vēsturē
IBM Kolekcija - Projekts kurā tiek tīrīta un restaurēta IBM ražotāja tehnika.
Aktuāls Jautājums
Kuram būtu jāuzvar 100.0 Mhz apraides konkursā Rīgā?

All Media Latvia

Radio SWH

Radio Duo

Radio TEV

Radio Skonto

EHR

Cits

Šodienas jubilāri:
Šodienas jubilāri Jurijs Dimbovskis
Čats
You must login to post a message.

27/11/2023 02:08
Paldies.

26/11/2023 20:38
Prozīt Princ. Cool

10/05/2023 23:09
Yahoo Hip Hip , Urā!

05/03/2023 03:02
Pateicos! Galvenais, ka nozarē viss joprojām notiek. Tie, kam jābūt īstajos brīžos pie uztvērējiem, tur arī ir! 73!

04/03/2023 23:53
Turpinot tradīciju, Roland sumināts. 73

28/11/2022 11:07
Paldies 73

27/11/2022 01:01
Normāls čatiņš... Normund, apsveicu un 73!

05/03/2021 00:39
Paldies! Lieliska DX dāvana 50. dzimšanas dienā bija aizpagājušās nakts profilakse Zaķusalā! 73!

04/03/2021 20:19
Roland, Sumināts! Lai intresanti DX!

27/11/2020 13:57
Paldies, Roland!

Rakstu taka
Raksti » Literatûra » Spektrs
Spektrs
"Nākotnes Parks" noskaidro, kas ir elektromagnētisko viļņu spektrs.Daudziem jēdziens "elektromagnētiskie viļņi" šķiet mazliet mistisks un noslēpumains. Mēs domājam, ka ar tiem nodarbojas tikai gudrie fiziķi un zinātnieki, un mūsu ikdienu tas neskar. Patiesībā visa mūsu dzīve ir šādu elektromagnētisko viļņu caurstrāvota ? elektrība, televīzijas pārraides, telefonu sakari un galu galā arī siltums un gaisma tie paši elektromagnētiskie viļņi vien ir. Tā ir gluži vai "ceturtā dimensija", kuru mēs neredzam, bet kura ir vienmēr ap mums.

Zinātnieki šo "ceturto dimensiju" dēvē par elektromagnētisko viļņu spektru. Elektromagnētiskie viļņi šī spektra ietvaros tiek iedalīti vairākās frekvencēs? vienā darbojas radio, otrā mobilie sakari, vēl citās- bezvadu internets, mikroviļņu krāsnis un pat cilvēku un dzīvnieku redze. Pafantazējot par šo tēmu, "Nākotnes Parkam" radās mazliet vēl interesantāks salīdzinājums, kā izskaidrot, kas ir šis elektromagnētisko viļņu spektrs. Izklausās sarežģīti, taču vieglākai izpratnei mums ir jāiedomājas, piemēram, franču maize. Šis garais maizes kukulis ir visu elektromagnētisko viļņu frekvenču spektrs. Tad nu mēs ņemam un griežam to šķēlītēs, kur vienā no tām "dzīvojas" televizors, citā mobilais telefons, bet trešajā radio aparāti.

Lai rastu skaidrību mīklainajā frekvenču padarīšanā, "Nākotnes Parks" apciemoja Gunnaru Postnieku, kurš ir Elektronisko sakaru direkcijas Radiofrekvenču dienesta vadītāja vietnieks. Kā stāsta Gunnars, tad šis salīdzinājums ar franču maizi ir visai trāpīgs. Tiesa, šis maizes kukulis ir ļoti garš un ja viens tā gals vēl tikai cepās un tiek izmantots eksperimentiem, tad otrs jau sen ir izkaltis un sapelējis.

Pirmā franču maizes šķēle pieder iekārtām, kas uztver tā saucamās superzemās un ļoti zemās frekvences viļņus. To garums ir patiesi iespaidīgs, sākot no dažiem simtiem līdz pat pārdesmit tūkstošiem kilometru. Šie zemie viļņi ir spēcīgi, tāpēc tie iespiežas arī zemē un ūdenī. Tos izmanto saziņai ar zemūdenēm vai ogļu raktuvēm dziļi zem zemes.
Tiem seko aparatūra, kas darbojas zemās un vidējās frekvences radio viļņos. Pie tiem pieder AM radio aparāti.
Augstajās un ļoti augstajās frekvencēs jeb īsviļņu diapazonā darbojas televīzija un mūsdienu FM radio. Tāpat šīs frekvences izmanto aviācijas un jūrniecības sakariem. Lai darbotos ar šo frekvenču viļņiem, nav vajadzīgas pārāk lielas antenas, tomēr tos ietekmē laika apstākļi.

Kā skaidro Gunnars Postnieks, lai nosūtītu jebkāda veida informāciju, ir nepieciešams frekvenču spektrs. Jo komplicētāka un lielāka apjoma šī informācija ir, jo platāka spektra josla ir nepieciešama. Piemēram FM radio izmanto augstāku frekvenci, tāpēc tā skaņa ir daudz kvalitatīvāka un pilnvērtīgāka nekā šodien jau piemirstās AM radio pārraides, kur mūzika un cilvēka balss izklausās daudz bālāka un nedzīvāka. Turklāt FM radio mums dod iespēju mūziku klausīties arī stereo formātā.

Arī televīzija laika gaitā ir piedzīvojusi pārvērtības no tās melnbaltajiem pirmsākumiem līdz krāsainu TV pārraižu izveidei un visbeidzot, tā pāriet digitālajā režīmā. Mūsdienās daudz apspriestā televīzijas digitalizācija ļauj vienā frekvenču spektrā pārraidīt jau daudz lielāku televīzijas kanālu skaitu, turklāt ar dažādām interaktivitātes iespējām.
Tā kā vajadzība pārraidīt aizvien lielākus un lielākus informācijas apjomus nemitīgi pieaug, tad fiziķi un zinātnieki cenšas apgūt aizvien augstākus radio frekvenču diapazonus, respektīvi, viņi pēta to franču maizes daļu, kas vēl cepas krāsnī. Ļoti augsto frekvenču diapazons, kur darbojas, piemēram, globālās pozicionēšanas sistēmas jeb GPS un mobilie telefoni pirms kāda laika vēl bija samērā neapgūta lieta. Taču šodien ierīces, kas izmanto šo spektra daļu tiek aktīvi izmantotas pat jaunattīstības valstīs.

Tālāk seko superaugsto frekvenču jeb mikroviļņu ierīces. Kā liecina pats nosaukums, tad šajā elektromagnētisko viļņu diapazonā darbojas mums labi pazīstamā mikroviļņu krāsns, kas īpašā veidā izmantojot šos centimetrus garos viļņus spēj uzsildīt mums pusdienas. Turpat darbojas arī bezvadu internets un dažādi novērošanas radari.

Sarakstu noslēdz mums redzamās gaismas stari, kā arī rentgenstarojums. Jā, arī gaisma jeb mums redzamās priekšmetu krāsas patiesībā ir elektromagnētiskie viļņi, kuru dažādā veidā atstaro ap mums esošie priekšmeti.
Kā zināms, arī elektrība ir elektromagnētiskais vilnis ar 50 hercu frekvenci. Rodas jautājums, kāpēc, piemēram, urbi nevar darbināt pa gaisu tai pašā 50 Hz frekvencē? Kā skaidro Gunnars Postnieks, tad, lai uztvertu un efektīvi pārvadītu šādu 50 Hz signālu, būtu nepieciešamas ļoti lielas antenas, kas būtu samērojamas pat ar saules sistēmu. Ar mazām antenām 50 Hz signāla pārraide ir ļoti neefektīva.

Jānis Lūsis, TV raidījums "Nākotnes Parks"

Delfi
Komentāri
Yahoo #1 Yahoo
11/11/2006 19:00:14
nu ko.... , tad dzīvosimies par to maizes daļu, kura cepās vēl krāsnīGrin
Pievienot komentāru
Vajadzēs gan ielogoties lai komentētu.
Vērtējums
Rating is available to Members only.
Please Login or Register to vote.

Nav neviens izteicis vērtējumu.
Jaunākie komentāri
· On 11 February 2016,...
· Es arī pabrīnijos ...
· Bites internets gan ...
· I've dabbled in HD R...
· [url]https://www.fre...
· [url]https://www.fre...
· [url]https://www.fre...
· Žēl, protams, ka M...
· To padomes darbības...
· Bite jau pagaišgad ...
Meklētājs
Ko meklēsi:
©
Lietotāji Onlainā
· Viesi Onlainā: 2

· Lietotāji Onlainā: 0

· Kopā reģistrējušies: 318
· Jaunākais lietotājs: Misters88
Ielogoties
Lietotājs

ParoleNeesi vel lietotājs?
Spied šeit lai reģistrētos.

Aizmirsi paroli?
Pieprasi jaunu šeit.
Jaunākie Foto Komentāri
Bullet icon Nav ne jausmas. Varēt...
Bullet icon HF dipoliņš arī uzk...
Bullet icon Pateicos, Vladimir! 73!
Bullet icon Maksimālais starojums...
Bullet icon Sirsnīgs paldies! Var...
Jaunākās bildes
Civilās aviācijas bāka - Horvātijā
Civilās aviācijas ...

Civilās aviācijas bāka - Horvātijā
Civilās aviācijas ...

Civilās aviācijas bāka - Horvātijā
Civilās aviācijas ...

HAM 6M Tenerife
HAM 6M Tenerife

Saules mikro elektrostacija
Saules mikro elektro...

Saules mikro elektrostacija
Saules mikro elektro...

Saules mikro elektrostacija
Saules mikro elektro...

Saules mikro elektrostacija
Saules mikro elektro...

Saules mikro elektrostacija
Saules mikro elektro...

Saules mikro elektrostacija
Saules mikro elektro...

Statistika
Links uz mūsu baneri
HTML kods uz freefm.lv mājas lapu.

Free FM