Free FM banner
April 13 2024
Saules Aktivitāte
Saules Aktivitāte
Draugi
People.lv Near-Space Program
Latvijas radiostaciju ceļvedis
Legacy SAT - Ieskats satelītu televizijas vēsturē
IBM Kolekcija - Projekts kurā tiek tīrīta un restaurēta IBM ražotāja tehnika.
Aktuāls Jautājums
Kuram būtu jāuzvar 100.0 Mhz apraides konkursā Rīgā?

All Media Latvia

Radio SWH

Radio Duo

Radio TEV

Radio Skonto

EHR

Cits

Šodienas jubilāri:
Šodienas jubilāri Jurijs Dimbovskis
Čats
You must login to post a message.

27/11/2023 02:08
Paldies.

26/11/2023 20:38
Prozīt Princ. Cool

10/05/2023 23:09
Yahoo Hip Hip , Urā!

05/03/2023 03:02
Pateicos! Galvenais, ka nozarē viss joprojām notiek. Tie, kam jābūt īstajos brīžos pie uztvērējiem, tur arī ir! 73!

04/03/2023 23:53
Turpinot tradīciju, Roland sumināts. 73

28/11/2022 11:07
Paldies 73

27/11/2022 01:01
Normāls čatiņš... Normund, apsveicu un 73!

05/03/2021 00:39
Paldies! Lieliska DX dāvana 50. dzimšanas dienā bija aizpagājušās nakts profilakse Zaķusalā! 73!

04/03/2021 20:19
Roland, Sumināts! Lai intresanti DX!

27/11/2020 13:57
Paldies, Roland!

Rakstu taka
Raksti » Pārdomu stūrītis » Vai 2020. gads bija labvēlīgs DAB?
Vai 2020. gads bija labvēlīgs DAB?
Pagājušā gada beigās WorldDAB prezidents Patriks Hannons apgalvoja, ka 2020. gads DAB+ ir bija labs gads. Gadu gaitā ir izplatījusies nepareiza vai pārspīlēta informācija par DAB standartu. Diemžēl, šādu informāciju bez īpašas iedziļināšanās ir izplatījuši daudzi plašsaziņas līdzekļi gan Eiropā, gan ASV. Tomēr žurnālistikas misijai vajadzētu būt viltus ziņu atklāšanai.

FM vs DAB


Daudzi, iespējams, neapzinās, ka WorldDAB ir organizācija, kuras mērķis ir reklamēt zīmolu “Digital Audio Broadcast”, kas tika ieviests pirms 25 gadiem Lielbritānijā, Norvēģijā un Zviedrijā. Šāda atjautīga lobēšanas organizācija, protams, nekad mums nepastāstīs "pilnu stāstu" ar visiem neērtajiem faktiem par DAB.

WorldDAB veiksmīgi lobēja ES komunikācijas kodeksa prasību, saskaņā ar kuru jauno radio automašīnu uztvērējiem, nevis autobusiem un kravas automašīnām, jāspēj uztvert “zemes ciparu radio”. Bet NAV tur prasības, ka tam noteikti ir jābūt DAB+! Tas būtu pretrunā ar ES konkurences noteikumiem, jo virszemes ciparu radio ir arī citas tehnoloģijas, piemēram, DRM sistēma (izveidota Indijā), HD Radio (izmanto Amerikas Savienotajās Valstīs), Ķīnas CDR un topošā globālā tehnoloģija - 5G Broadcast. Faktiski Eiropas Savienība nav ieteikusi vai definējusi DAB vai kādu citu tehnoloģiju kā standartu virszemes digitālajam radio. Un, iespējams, nekad to arī nedarīs.

Kur tad ir tie DAB klausītāji? DAB ieviešana vēl nenozīmē, ka klausītāji kādā valstī atteiksies no FM. WorldDAB nav iesniedzis nevienu ziņojumu par DAB klausītāju skaitu, izņemot Lielbritāniju. Tiek lēsts, ka mazāk nekā 1% pasaules iedzīvotāju šodien klausās DAB radio. Lielākajā daļā valstu “digitālais radio” nav DAB, tas ir radio internetā.

Pēc fiasko Norvēģijā, DAB ieinteresētās personas ir pietiekami gudras, lai ziņotu tikai par “digitālo klausīšanos”, kas ietver gan DAB, gan radio interneta tiešsaistē. Apzināti tiek mēģināts slēpt patiesību. Tikmēr Norvēģijas radio klausītāji nav apmierināti ar nacionālo pāreju no FM uz DAB. Kaimiņos esošajā Zviedrijā DAB apraide joprojām pastāv, taču klausītāju ir ārkārtīgi maz. Kāpēc viņiem kaut ko tādu vajadzētu?

Kopš 1995. gada pasaulē ir pārdoti 82 miljoni DAB / DAB+ uztvērēju. Tas gan būtu jāaplūko perspektīvā, ka ir vairāk nekā 6 miljardi FM uztvērēju un tagad vairāk nekā 2,5 miljardi viedtālruņu. Atsevišķu uztvērēju pārdošana nepārtraukti samazinās, savukārt viedtālrunis, kas savienots ar automobili, izskatās, ka būs vienīgā nākotnes radio klausīšanās platforma, kas izaicinās analogo FM radio. Tāda tehnoloģija nodrošina izcilu radio skaņas daudzveidību un skaņas kvalitāti interneta tiešsaistē arī jūsu automašīnā.

BBC, DAB attīstības pionieris 90. gados, tagad internetu uzskata par vissvarīgāko nākotnes radio un televīzijas platformu. BBC jau veiksmīgi testē 5G apraidi Skotijā.

Mēģinājumi iekļaut DAB viedtālruņos arī nav bijuši veiksmīgi. DAB uztvērējs patērē vairāk elektroenerģijas nekā atbilstošais FM uztvērējs. Tas ir izšķirošs iemesls pasaules DAB patērētāju tirgus trūkumam. Izredzes, ka DAB kļūs par nozīmīgu radio klausīšanās platformu Lielbritānijā vai citur, ir niecīgas. Tad kāpēc vispār turpināt kaut ko tādu?

Nav pazīmju, ka DAB jebkad kļūs pieņemts 11 pasaules lielākajās valstīs, tostarp Ķīnā, Indijā, Amerikas Savienotajās Valstīs, Brazīlijā, Krievijā, Meksikā un Japānā, kas kopā pulcē pusi pasaules iedzīvotāju

FM apraide lielākajā daļā valstu (izņemot Norvēģiju) joprojām ir pieejama kā spēcīga avārijas trauksmes sistēma. Somija nesen ir pieņēmusi valsts likumu, kas nosaka, ka FM radio ir obligāta prasība visām jaunajām automašīnām.

Dažas valstis veiksmīgi izmanto citas zemes radio digitālās sistēmas, piemēram, DRM un HD Radio, kas ir ar labāku ģeogrāfisko pārklājumu nekā DAB. Šīs sistēmas izmanto pašreizējās frekvenču joslas FM, kā arī īsviļņos un vidējos viļņos. Toties ieguldījumi maza darbības attāluma DAB raidītājos būtu pārāk dārga ārpus lielpilsētu rajoniem. Tas jau ir dienaskārtībā Austrālijā, Indijā, Brazīlijā un Krievijā. FM radio kā standarts, iespējams, tiks saglabāts vēl gadu desmitiem lielākajā daļā pasaules valstu (vismaz 220 vietās). Norvēģija ieņem unikālu vietu pasaulē kā vienīgā valsts, kur FM ir aizstāts ar DAB savā nacionālajā tīklā (FM gan tiek saglabāts vietējam radio). Šveice, ja vien nepārdomās, varētu sekot šim piemēram 2023. gadā. Austrālijā DAB ir izveidota lielpilsētu teritorijās, bet AM un FM apraides tiks saglabātas arī nākotnē. Starp valstīm, kas iepriekš pārbaudījušas DAB un / vai atteikušās no valsts ieguldījumiem šajā tehnoloģijā ir Kanāda, Honkonga, Taivāna, Portugāle, Spānija, Latvija, Ungārija, Somija, Zviedrija, Īrija un Jaunzēlande.

Dažas digitālās tehnoloģijas mēdz būt īslaicīgas. Pietiek atcerieties kompaktdisku vai DAT kaseti. Šveice pagājušajā gadā slēdza virszemes digitālās televīzijas tīklu. Vai tas nozīmē, ka mums būtu jādara tas pats? Es tā nedomāju.

Ceturtdaļgadsimta laikā, kopš pastāv DAB, 90. gados tirgus izrāviena iespējas bija ievērojami lielākas nekā šodien. Tad internets neeksistēja kā galvenā mediju platforma, un DAB ar kaut kādiem uzlabojumiem varēja piesaistīt vairāk kanālu nekā FM. Mūsdienās sistēma nevar klausītājiem piedāvāt nekādu konkurētspējīgu pievienoto vērtību, jo mobilā un fiksētā interneta platjosla jau ir izveidota visur. Paralēli tam eksistē FM radio kā pasaules standarts. Jauki, ja tas tā turpināsies... DAB mēģināja nogalināt FM, bet no aizmugures piezagās internets un nogalināja DAB. No tā var daudz ko mācīties.

* Rakstu iesūtija - LegacySat

AVOTS: https://www.radioworld.com/global/is-there-any-good-year-for-dab
Aplūkot arhīvā:
Komentāri
marsinsh #1 marsinsh
21/03/2021 19:21:44
Nu jā, Vācijā, piemēram, DABs un FMs pastāv viens otram blakus. Internets ir parāvis vaļā pandoras lādi, un šķiet ka LV šis standarts tā arī neieviesīsies 4G/5G attīstības dēļ.
princ_fm #2 princ_fm
01/04/2021 12:49:08
Beidzot arī izlasīju šo rakstiņu. Tā jau viss intresanti un labi, bet tāds viena cilvēka viedoklis, bez atsaucēm uz publikācijām. Drusku izliets ūdens. Tas kad DAB neieviesīs LV ir fakts. Bet arī analogais FM nepaliks mūžīgi.
JanisDX #3 JanisDX
02/04/2021 13:10:31
Raksta kvalitāte nepārsteidz. Nav nekādu žurnālistikas prasmju. Viedoklis atgādina propgandu ar vienpusīgu viedokli bez atsaucēm uz avotiem un pētījumiem. Raksta paustā loģika, ka internets ir pilnīgi visur, arī nekurienes meža viducī, ir pilnīgi aplama. DAB+ LV noteikti nebūs, jo mobilo sakaru operatoru intereses ir jāpasargā un 5G pasaules glābējs ir jau klāt. Informācijas avotu neatklāšu, bet zinu, ka DAB + bija lemts neieviest, iespējams, pateicoties komerciālo radio asociācijas izdarītajam spiedienam. 5G visdrīzāk bija dūmu aizsegs, bet tas, iespējams, bija mazāks faktors.

1)Bet nopietni - arī interneta radio straumēšana nav gluži bezmaksas. Iedomājieties cik daudz nodokļu maksātāju nauda būtu nepieciešama, ja cilvēki sāktu masveidā straumēt Latvijas Radio.

2) Joprojām ... šķiet, ka telekomunikāciju operatori dod priekšroku, ka visi straumē uz nebēdu, pat ja tas palēnina tīkla darbību ... un ļaujiet man pat nesākt runāt par datu apjoma ierbežojumiem nāktonē.

3)Un tiešām ... interneta straumēšana arī ietekmētu radiostaciju budžetus, ja straumēšana kļūtu pārāk populāra.

https://www.worlddab.org/files/docume...__IDAG.pdf
Sarkangalvīte #4 Sarkangalvīte
03/04/2021 13:53:34
Es vispār neredzu jēgu tai ažiotāžai un runas par DAB (plus, mīnus, jebkāds cits), jo tā ir tāda līķa spārdīšana. DAB Uztvērējiem un MUX'iem ir vieta radio muzejos pie piemēriem "total failure", īapši ja runa ir par LV variantu. Tur kur to iesāka pirms gadiem 20, vel varēja būt cerības.
Mūsdienās radio klausītāji ir sadalijušies 2 daļās:
1) Klausās radio/podkāstus internetā, pārējais neinteresē.
2) Turpina klausīties FM un ir ar to tikpat apmierināti kā pirms 20 gadiem. Arī šie pārējo piekāš, nekādus verķus nepirks un internetā nestrīmos.

Bet radiostacijas darbsies/radiīs tur kur zin, ka ir klausītāji, nevis sildīs gaisu, par to vel piemaksājot. Pilnīgi loģiska izvēle.
Pie ieslēgta miroņa aparāta sēz labi ja dažas personas LV, kas cer, ka viņiem citi apmaksās izklaides. Nē, būs jāiet uz muzeju (ja naizgrūdīs izgāstuvē tos DAB loriņus).

No Worlddab informāciju par tā miroņa "perspektīvām" var uzskatīt par tikpat objektīvu, kā mūsu iestāžu izmeklēšanu rezultātus pašām pret sevi....
JanisDX #5 JanisDX
03/04/2021 14:10:52
Diskutēt mēs varam, jo pie mums ir demokrātija un nav jāpmētā ar mēsliem vai jātspārda citādu viedokļu paudēji. Tā ir mūsu sabiedrības problēma - neiecietība pret citu viedokli. Piemēram manis bloķēšana boot.lv forumā un vienā norvēģu facebok anti-DAB grupā, jo tur atļāvos uzrakstīt citādus uzskatus, kas, protams, PRO FM troļļiem nepatika un tiku acimirklī izslēgts no grupas. Es pat pieļauju, ka manis iesutītais raksts šājā vietnē par DAB tāpat netiktu publicēts, jo tajā tiktu saskatīta propoganda. Par laimi ir cilvēki, kas citādus viedokļus pieņem nevis apsaukā par lobistiem, slimajiem utt. Jauku dienu!

73!
marsinsh #6 marsinsh
04/04/2021 11:23:01
JanisDX ir kā zirgs ar klapēm, kas skrien taisni un neskatās pa malām.
Piekrītu Sarkangalvītes viedoklim, ka DAB uztvērēji un MUXi var tiki novietoti blakus tehnoloģijām, kas neiedzīvojās/izgāja no modes (CD, DVD, kasetes).
Auto FMs skan, kad tiešām ir slinkums meklēt ko interneta radio vai fleškā, vai arī mazos pārbraucienos.
DABs vismaz LV ir miris, un domāju nevienam viņš mūsdienās vairāk nav aktuāls. Ar šo varētu šo diskusiju slēgt.
JanisDX #7 JanisDX
07/04/2021 18:02:35
Es jau vispār padomāju vai Sarkangalvītes kundze un marsa kungs nav uzsēdušies uz superātrās 5G līnijas?! Šķiet, ka tam vēl vajadzīgs laiks. ????

Debates slēdzu!

73!
Pievienot komentāru
Vajadzēs gan ielogoties lai komentētu.
Vērtējums
Rating is available to Members only.
Please Login or Register to vote.

Nav neviens izteicis vērtējumu.
Jaunākie komentāri
· On 11 February 2016,...
· Es arī pabrīnijos ...
· Bites internets gan ...
· I've dabbled in HD R...
· [url]https://www.fre...
· [url]https://www.fre...
· [url]https://www.fre...
· Žēl, protams, ka M...
· To padomes darbības...
· Bite jau pagaišgad ...
Meklētājs
Ko meklēsi:
©
Lietotāji Onlainā
· Viesi Onlainā: 1

· Lietotāji Onlainā: 0

· Kopā reģistrējušies: 318
· Jaunākais lietotājs: Misters88
Ielogoties
Lietotājs

ParoleNeesi vel lietotājs?
Spied šeit lai reģistrētos.

Aizmirsi paroli?
Pieprasi jaunu šeit.
Jaunākie Foto Komentāri
Bullet icon Nav ne jausmas. Varēt...
Bullet icon HF dipoliņš arī uzk...
Bullet icon Pateicos, Vladimir! 73!
Bullet icon Maksimālais starojums...
Bullet icon Sirsnīgs paldies! Var...
Jaunākās bildes
Civilās aviācijas bāka - Horvātijā
Civilās aviācijas ...

Civilās aviācijas bāka - Horvātijā
Civilās aviācijas ...

Civilās aviācijas bāka - Horvātijā
Civilās aviācijas ...

HAM 6M Tenerife
HAM 6M Tenerife

Saules mikro elektrostacija
Saules mikro elektro...

Saules mikro elektrostacija
Saules mikro elektro...

Saules mikro elektrostacija
Saules mikro elektro...

Saules mikro elektrostacija
Saules mikro elektro...

Saules mikro elektrostacija
Saules mikro elektro...

Saules mikro elektrostacija
Saules mikro elektro...

Statistika
Links uz mūsu baneri
HTML kods uz freefm.lv mājas lapu.

Free FM