TIKS PALAISTA PIRMÂ LATVIJAS KOSMISKÂ ZONDE "ZINOO-1"
Sadarbojieties Cçsu zinâtnes centram Z(in)oo un Rîgas Tehniskai Universitâtei tuvâko dienu laikâ tiks realizçts nozîmîgs un Latvijas vçsturç unikâls zinâtnisks projekts - pirmâs kosmiksâs zondes „ZINOO-1” palaiðana. Plânots, ka zonde sasniegs vismaz 30km augstumu un iemûþinâs Latviju no kosmiskiem augstumiem.
Idejas aizsâkums meklçjams vçlmç veicinât jaunieðu zinâtkâri par kosmosa nozari kâ tâdu un ðis ir tikai pirmais solis no apjomîgâs programmas. Zinâtnes centra Cçsîs Z(in)oo idejas autors un centra direktors Pauls Irbins uzskata: "katram cilvçkam piemît unikâls un neatkârtojams potenciâls, kuru vçlamies palîdzçt atklât, rosinot cilvçkos dabisko zinâtkâri par sevi, apkârtçjo pasauli un tehnoloìijâm. Kosmiskâs zondes “Zinoo-1” ceïojums ir apliecinâjums iespçjâm, kas pastâv mûsdienu pasaulç. Mçs vçlamies iedvesmot Latvijas jaunieðus sekot saviem sapòiem, un esam pârliecinâti, ka zinkâre ir ceïð uz sasniegumiem.”
Zondes tehnisko izgatavoðanu uzòçmâs Rîgas Tehniskâs Universitâtes Enerìçtikas un Elektronikas fakultâtes studenti Armands Ðenfelds un Mârcis Priedîtis. Abu studentu darbu uzraudzîja un vadîja RTU Cçsu filiâles vadîtâjs Alvis Sokolovs. Zondç bûs iemontçta îpaða videokamera un GPS sekotâjs, kas spçj izturçt lîdz mînus 50 grâdu aukstumu. Paredzçts ka zonde sasniegts 30km augstumu apmçram stundas laikâ. Ðâdâ augstumâ atmosfçras spiediens sastâda tikai 1,4% no pierastâ, ko var uzskatît par bezgaisa telpu. Ðâdâ augstumâ lidmaðînas vairs nespçj pacelties. Pie zondes tiks piestiprinâts termometrs, lai pçc zondes atgûðanas, varçtu redzçt temperatûras izmaiòas daþâdos atmosfçras slâòos.
Kosmiskâ zonde “Zinoo-1” tiks palaists no Skrîveru meteoroloìijas novçroðanas stacijas un tâ pacelðanâs tiks novçrota caur teleskopu ar 50 kârtîgu palielinâjumu. Pçc maksimâlâ augstuma sasniegðanas balons pârsprâgs un zonde ar izpletni atgriezîsies uz zemes, ko projekta komanda dosies meklçt. RTU Cçsu filiâles vadîtâjs Alvis Sokolovs uzsver: „Zonde tika uzbûvçta divu nedçïu laikâ, izmantojot ikdienâ pieejamos materiâlus un tehnoloìijas. Tas parâdîja, ka cilvçki ir spçjîgi izdarît lielus darbus, ja viòus apvieno iedvesmojoða ideja.”
Kosmiskâs zondes "Zinoo-1" palaiðana ir tikai viens no soïiem zinâtkâres veicinâðanâ. Jau vairâk kâ gadu Cçsis darbojas zinâtkâres centrs Z(in)oo - mâcîbu procesa iedvesmojoðs partneris, kas caur interaktîviem eksponâtiem atraisa interesi un iedvesmu meklçt atbildes. Eksponâti ïauj mâcîties matemâtiku lçkâjot, izbaudît gravitâciju þûpolçs, izprast berzi braucot ar neparastiem kartingiem, redzçt skaòu, saprast katapults vadîbas principus, bûvçt un vadît robotus, redzçt zibeni, kustinât priekðmetus ar domu spçku un vçl un vçl.
Ðâ gada spetmebrî durvis vçra centra filiâle Rîgâ ar izstâdi Zili Brînumi, kas tapa sadarbîbâ ar Aldi Kalniòu. Jau 2013. gada vasarâ tiks organizçta pirmâ Latvijas kosmonautikas nometne, kurâ bçrni paði varçs bûvçt raíetes, izgatavot kosmiskâs zondes un mçìinât pârspçt esoðos rekordus.
Projekta realizâcijai jau ir saòemt atbalsts no Latvijas Vides, Ìeoloìijas un Meteoroloìijas centra, uzòçmumiem Lielvârds, Grandeg, Telia Latvija. No zondes iegûtais videomateriâls un uz zemes uzfilmçtais materiâls vçlâk tiks izmantoti dokumentâlâs filmas sagatavoðanai.
Kosmiskâs zondes “Zinoo-1” komanda aicina visus kosmosa entuziastus un interesentus vçrot zondes palaiðanu klâtienç. Lai iegûtu uzaicinâjumu un sîkâku informâciju ir jâreìistrçjas www.zinoo.lv lapâ.
Ievçroju, ka FreeFM ievietotâ ziòa par Latvijas balona lidojumu savâkusi lielu skaitu komentâru, lîdz ar to izskatâs, ka Latvijas radioamatieriem vispâr ir interese par ðo tçmu, tâpçc painformçðu jûs par citu lidojumu drîzumâ.
Sestdien, 20. oktobrî, plkst. 13 pçc mûsu laika Polijas dienvidos (Gliwice) startçs balons ar raidîtâju, autors "SP9UOB".
Raidîðanas parametri: 1W HF transmitter on28.493 MHz, RTTY, shift 170 Hz, 50 baud, ASCII 8n1.5
Telemetrija tiek raidîta RTTY formâtâ, to var atðifrçt, izmantojot "dl-fldigi" programmu, kas ir îpaða balonu lidojumu sekoðanai paredzçta "fldigi" programmas versija.
Ðeit aprakstîta "dl-fldigi" lietoðana – http://projecthorus.org/?page_id=336
Pavisam îsi – telemetrija tiek atðifrçta un uzlâdçta uz servera, lai balona lidojuma marðrutu attçlotu uz kartes. "DL" nosaukumâ nozîmç "distributed listener" – klausâs visi, kas dzird, un rezultâts nonâk vienâ vietâ, kur visiem redzams.
Balona lidojumam varçs sekot ðai lapâ – http://spacenear.us/tracker/
Lidojuma augstâkajâ punktâ radiohorizonts bûs aptuveni Latvijas teritorijâ, tâpçc varbût izdodas to uztvert tieði, varbût ne, taèu ðis balons ir eksperiments, lai pârbaudîtu uztveramîbas iespçjas aiz horizonta, tâpçc jebkuri uztvçrçji, it îpaði DX, tiek aicinâti klausîties.
Ja nepiecieðama kâda papildu informâcija vai palîdzîba, varu mçìinât to sniegt.
Man sanâk pâri par 800km.Nu baigi tâlu,kaut arî raidoða natena uzbrauc 30km augstumâ. Uz tâm frekvencçm lai aizmauktu bez tieðas redzamibas vajag vai nu jaudu vai spçcîgas antenas vai labus izplatîðanâs apstâkïus. Laikam varam cerçt tikai uz labiem signâla izplatîðanâs apstâkïiem. Man tomçr tuvâkas augstâkas frekvences un pie majas tikai antena uz CB lai ðoferus var paklausîties .Laikam nav pat vçrts mçìinât uztvert.
Tuvâkajâs dienâs no 18. oktobra tieði izplatîbas apstâkïi varçtu bût uztverðanu veicinoði. Vismaz es savâ nozarç no 65,9 lîdz 108 MHz ceru uz 800 - 900 km. Patlaban pieejamâ prognoze ïauj cerçt uz tâliem signâliem arî no Polijas:
http://www.dxinfocentre.com/tr_map/fcst/eeu084.jpg
on October 14 2012 10:43:52
on October 14 2012 14:41:54
on October 15 2012 19:11:14
on October 15 2012 21:15:20
on October 16 2012 00:47:15
on October 16 2012 20:01:35
on October 16 2012 21:06:38
on October 22 2012 12:32:59