Lai atbilstoði nacionâlâs droðîbas interesçm veidotu efektîvâku mediju vides uzraudzîbas sistçmas darbîbu Latvijâ, ir nepiecieðams palielinât Nacionâlâs elektronisko plaðsaziòas lîdzekïu padomes (NEPLP) monitoringa kapacitâti.
Kâ liecina Kultûras ministrijas (KM) izstrâdâtâs "Latvijas Mediju politikas pamatnostâdnes 2016.-2020.gadam", pçrn NEPLP Latvijâ redakcionâli veidotâ un izplatîtâ audiovizuâlâ materiâla monitorçðanai atvçlçja 4691 stundu. KM uzskata, ka ar 2018.gadu ðim râdîtâjam vajadzçtu sasniegt 15 000 stundu, bet ar 2020.gadu - 30 000 stundu.
KM norâdîjusi, ka mediju satura monitorings ir viens no mediju uzraudzîbas galvenajiem instrumentiem, jo tas ïauj nodroðinât mediju vides caurskatâmîbu, daþâdu intereðu pârstâvniecîbu publiskajâ telpâ, kâ arî piemçrot atbildîbu par pretlikumîgu mediju organizâciju darbîbu. Ministrija uzsvçrusi, ka ar paðreizçjo cilvçkresursu un tehnoloìisko nodroðinâjumu NEPLP Monitoringa nodaïa nespçj veikt sistemâtisku retranslçtâ, ïoti bieþi Krievijâ radîtâ audiovizuâlâ satura padziïinâtu pârbaudi, nelineâro pakalpojumu monitoringu un kabeïoperatoru darbîbas uzraudzîbu.
Jau ziòots, ka KM izsludinâjusi mediju politikas pamatnostâdòu publisko apsprieðanu, kurâ sabiedrîbai iespçjams ieteikt to, kâ uzlabot ðo politikas plânoðanas dokumentu. Sagatavotais dokumenta projekts par Latvijas mediju politikas virsmçríi izvirza stipru, daudzveidîgu, profesionâlu, caurskatâmu, ilgtspçjîgu un stabilu mediju vidi, kurâ nacionâlâ, reìionâlâ un vietçjâ lîmenî top kvalitatîvs, Latvijas sabiedrîbas interesçm un kopçjam labumam atbilstoðs saturs. Kâ bûtiskâkos pamatprincipus pamatnostâdnes paredz mediju daudzveidîbas nodroðinâðanu, medijpratîbas uzlaboðanu, mediju vides profesionalizâciju, kâ arî pievçrð uzmanîbu Latvijas mediju telpas droðîbas jautâjumiem.
Mediju politikas pamatnostâdòu projekta dokuments Latvijâ tiek izstrâdâts pirmo reizi un iekïauj mediju politikas mçríi, èetrus apakðmçríus, politikas rezultâtus un rezultatîvos râdîtâjus, rîcîbas virzienus un uzdevumus. Tie balstîti Latvijas mediju situâcijas analîzç un atbilst definçtajâm galvenajâm problçmâm. KM ir uzsâkusi darbu arî pie Mediju politikas rîcîbas plâna 2016.-2020.gadam izstrâdes. Abu dokumentu gala versijas ir plânots izstrâdât lîdz ðâ gada rudenim.